Wymiary zmywarek

Urządzając kuchnię czy planując zakup zmywarki, warto zastanowić się, jak duża zmywarka będzie nam potrzebna. Nie warto inwestować większych pieniędzy w bardziej pojemne urządzenie. Lepiej dopasować wymiar do własnych potrzeb, co pozytywnie odbije się i podczas zakupów, i podczas codziennej eksploatacji.

Wymiary zmywarek są u większości producentów, sprzedających swoje sprzęty na europejskim rynku, dokładnie takie same. Najbardziej popularna szerokość zmywarki to 45 cm i 60 cm. Przyjęta norma dla wysokości wynosi 85 cm, ale może się nieco różnić w poszczególnych modelach. Jaki rozmiar zmywarki będzie odpowiedni i dla kogo?

  • Zmywarka 45 cm
    Urządzenie o takim wymiarze ma nieco ograniczoną pojemność, ale cieszy się dużą popularnością wśród klientów. To propozycja odpowiednia dla niewielkiej rodziny lubsingla. Jednorazowo w zmywarce o szerokości 45 cm umyjemy ok. 6-8 kompletów naczyń. Dodatkowym atutem niewielkiego urządzenia jestłatwość montażu. Zmieści się nawet w niewielkiej kuchni (np. w kawalerce).
  • Zmywarka 60cm
    Zmywarka o szerokości 60 cm jest nieco droższa w zakupie, ale podczas eksploatacji odpłaca się wysoką funkcjonalnością i pojemnością. Podczas jednego cyklu pracy umyjemy w niej nawet 15 kompletów naczyń. Z takiego rozwiązania powinna być zadowolona stosunkowo duża rodzina (do 8 osób).
  • Chociaż różnice cenowe między poszczególnymi zmywarkami (45 cm i 60 cm) są niewielkie, zdecydowanie nie warto kupować zbyt dużego urządzenia. Często będziemy bowiem zmuszeni do uruchomienia programu przy niepełnej zmywarce, a co za tym idzie – narazimy się na niepotrzebne zużycie wody i prądu.